Colliers România · 30 de ani

10M→100M

Euro. În zece ani.

Bogdan Georgescu · 29 octombrie 2026

Trecut · 2007

Colliers România · Venituri 2007

Închirieri birouriUSD 8.000.00027%
InvestmentUSD 5.500.00018%
EvaluăriUSD 5.000.00017%
RezidențialUSD 4.500.00015%
TerenuriUSD 3.500.00012%
RetailUSD 2.500.0008%
IndustrialUSD 1.000.0003%
TotalUSD 30.000.000100%
Trecut · 2007

Cota de piață în România

Colliers50%
CBRE22%
DTZ8%
Regatta6%
Cushman5%
Alții9%
Colliers50%CBRE22%DTZ8%Regatta 6%Cushman 5%Alții9%
Trecut · 2007

Colliers România în CEE în 2007

VenituriProfit
România53%62%
Polonia24%22%
Ungaria13%10%
Cehia7%5%
Slovacia3%1%
România53%Polonia24%Ungaria13%Cehia7%Slovacia 3%
Procente citite de pe graficele din 2007, rotunjite.
Viitor · 2026 → 2036

Piața din România crește.
Nu destul pentru 100M Euro.

Industrial8mil. mp→20mil. mp
Birouri3,4mil. mp→5mil. mp
Investiții0,5mld. €/an→1,5mld. €/an
Colliers, serviciile de azi10mil. €→20mil. €
Restul de 80 de milioane Euro vin din servicii care azi nu există.
Viitor · 2036
100MEuro

Din ce?

Fond rezidențial de închiriat30M Euro
Platformă AI de evaluări30M Euro
Administrare + energie10M Euro
Vânzări apartamente noi8M Euro
Închirieri8M Euro
Investment5M Euro
Evaluări clasice5M Euro
Conversii clădiri4M Euro
Milioane € pe an, estimare. Brokerajul scade de la 55% la 20% din venituri.
Viitor · model

Harrison Street, divizia care face
o treime din profitul global Colliers

2005
pornită de la zero, cu self-storage, cămine studențești și locuințe pentru seniori
450 mil. $
plătit de Colliers în 2018 pentru 75%, portofoliu de 15 miliarde USD administrate
110 mld. $
administrate azi, 600 de oameni, 11 birouri
42%
marjă de profit, de patru ori cât brokerajul
Nu tranzacții. Bani administrați, pe 10 ani, din nișe pe care marii jucători le ignorau.
Viitor · modelul din România

Cum se fac banii

Banii
Fondurile de pensii și investitorii
Pun banii într-un fond. Colliers îl administrează.
Apartamentele
Cumpărate în bloc, de la dezvoltatori
Mii de apartamente noi, închiriate pe termen lung. Colliers le operează.
Câștigul
Chirii, nu comisioane
Chiriile dau randament investitorilor. Colliers ia un procent din banii administrați, din operare și din profit.
Venit în fiecare lună, pe 10 ani. Nu de la tranzacție la tranzacție.
Viitor · evaluări

RICS permite AI în evaluări

9 martie 2026: primul standard global pentru AI în profesie, obligatoriu pentru toți membrii RICS.

AI e permis. Evaluatorul rămâne răspunzător.

Clientul află unde și cum s-a folosit AI.

Model automat + judecata evaluatorului = evaluare valabilă.

Regula s-a schimbat. Cine are modelul și datele ia piața.
Viitor · evaluări

AI în evaluări: ce putem face

Portofolii bancare: modelul calculează, evaluatorul semnează.

Indice de prețuri din arhiva Colliers: baza modelului.

Monitorizarea garanțiilor băncilor: continuu, nu o dată pe an.

Raportul scris de AI. Evaluatorul verifică.

Rezidențialul primul: date multe, raport standard.

Prețul pe raport scade. Volumul crește.
Viitor · administrare

Administrare + energie

Clădirea
se conduce singură
Un sistem învață cum se încălzește și se răcește fiecare clădire și comandă instalațiile. Fără echipamente noi.
15–25%
mai puțină energie
Factura chiriașului scade. Colliers ia un procent din economie, în fiecare lună.
10 M Euro
în 2036
Milioane de mp administrate, plus energia lor. De la 2,5 M Euro azi.
Administrarea nu mai e tarif pe mp. Clădirea plătește din ce economisește.

Imposibil nu există.

Colliers România, 1996 → 2036

Melc pe o bancă, cadrul 1 din 8 Melc pe o bancă, cadrul 2 din 8 Melc pe o bancă, cadrul 3 din 8 Melc pe o bancă, cadrul 4 din 8 Melc pe o bancă, cadrul 5 din 8 Melc pe o bancă, cadrul 6 din 8 Melc pe o bancă, cadrul 7 din 8 Melc pe o bancă, cadrul 8 din 8